2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Urle. Pierwsza w Polsce szkoła mundurowa obchodzi w tym roku 15. urodziny
04.02.2017
Konferencją pt. "Klasy wojskowe w aspekcie obrony terytorialnej kraju" rozpoczęły się obchody 15-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem ze sztandarem szkoły przez Teresę Wargocką Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na placu apelowym szkoły. Cześć konferencyjna odbyła się na sali gimnastycznej należącej do szkoły. Przybyłych na konferencję gości przywitała w imieniu społeczności szkolnej dyrektor placówki Maria Łopuska. Następnie wyświetlony został materiał filmowy przybliżający 15 lat istnienia szkoły. Film akcentował zarówno najważniejsze wydarzenia z życia szkoły jak i podkreślał iż Liceum w Urlach było pierwszą w Polsce w pełni mundurową szkołą posiadającą klasy przygotowujące do pełnienia służby w wojsku, policji i straży pożarnej. Wielu uczniów szkoły pełni  już służbę w służbach mundurowych lub kształci się na uczelniach wyższych przygotowujących do służby mundurowej. Następnie wygłoszony został szereg prelekcji zarówno przed oficerów Wojska Polskiego jak i przedstawicieli organizacji proobronnych współpracujących z Liceum w Urlach. W trakcie konferencji uczestnikom zaprezentowany został również pokaz walki wręcz i taktyki interwencji w wykonaniu uczniów szkoły.

 


W konferencji, która odbyła się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i portalu internetowego wojsko-polskie.pl, w imieniu Sił Zbrojnych RP udział wzięli: płk Tomasz Szoplik - Komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, płk dr Robert Pawlicki - Komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, płk Piotr Iwaszko - Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego,  płk Konrad Korpowski - w imieniu Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej,  ppłk Sławomir Niemirka - Zastępca Komendanta OSŻW w Mińsku Mazowieckim, ppłk mgr inż. Robert Putrzyński - Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa Praga. W konferencji wzięli również przedstawiciele Policji oraz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele parlamentarzystów, dyrektorzy i delegacje szkół o profilu mundurowym, przedstawiciele organizacji proobronnych - Polowych Drużyn Sokolich oraz Związku Strzeleckiego, instruktorzy walki wręcz oraz przyjaciele szkoły.

 

 

Prelegenci zgodnie podkreślali rolę i znaczenie szkół o profilu mundurowym oraz organizacji proobronnych dla systemu bezpieczeństwa państwa. Ich rola i znaczenie staje się istotna zwłaszcza teraz kiedy zdobyta przez nich w szkołach i organizacjach wiedza zaprocentuje przygotowaniem do pełnienia służby między innymi w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Konferencja w Liceum w Urlach stała się ważnym przyczynkiem do analizy potencjału szkół o profilu mundurowym dla bezpieczeństwa państwa oraz problemów i wyzwań jakie przed nimi stoją.

Tekst/Fot.: Arkadiusz Miksa

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych