2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Wycieczka krajoznawcza pracowników 2. RBLog na Dolny Śląsk
14.06.2017
W dniach 01-04.06.2017 r. pracownicy resortu obrony narodowej z 2. RBLog zorganizowali dla stanów osobowych Składów oraz Komendy Bazy wycieczkę na Dolny Śląsk.

Blisko 40 jej  uczestników miało okazję poznać perły Masywu Śnieżnika (1425 m. n. p. m) i okolic: Jaskinię Niedźwiedzia w dolinie Kleśnicy, Twierdzę Kłodzką, Sztolnię Uranu w Kletnie, Kopalnię Złota w Złotym Potoku, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Muzeum Narodowe w Książu oraz  Hutę Szkła Kryształowego „Violetta”w Stroniu Śląskim.

Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku wraz z Osadą Górniczą byłą doskonałą zapowiedzią kolejnych atrakcji turystycznych, których w kolejnych dniach doświadczyli uczestnicy wycieczki.  Twierdza w Kłodzku z tzw. małym Mostem Prazkim – Karola, wszystkim uczestnikom wycieczki przywołała sceny z kultowego już filmu Czterej Pancerni i Pies. Przy okazji pobytu w Kłodzku uczestnicy wycieczki osobiście zapoznali się z ogromem prac jakimi jego mieszkańcy musieli włożyć po słynnej powodzi,  która nawiedziła ten region Polski w 1997 roku.

  Wszyscy uczestnicy wycieczki wjechali najnowocześniejszą kolejką linową na Czarną Górę (1205 m. n. p. m.) a dalej szlakiem tzw. Żmijowcem  zdobyli Śnieżnik. Wycieczka przez przełęcz  w Lutni zaowocowała zwiedzeniem Pałacu Biskupów Ołomunieckich  i spożyciem tradycyjnego obiadu u naszych południowych sąsiadów. Podsumowaniem dnia był zabieg leczniczy w postaci kąpieli siarczkowej w Zakładzie Przyrodo-Leczniczym Wojciech w Lądku Zdroju, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Sobotnią kolację gwarantowała skuteczność i umiejętności wędkowania. Każdy uczestnik musiał osobiście wyłowić pstrąga potokowego, którego obsługa Raju Pstrąga przygotowała do spożycia.

Ostatnim akordem pobytu na gościnnej ziemi Dolnego Śląska, było  zwiedzanie trzeciego co do wielkości w Polsce zamku Książ. Jego historia wiąże się przede wszystkim z piękną i bogatą księżną Daisy  oraz przypuszczeniem ukrycia w jego murach słynnej Bursztynowej Komnaty.

Jako że w masywie Śnieżnika kultywowane są tradycje grali huculskich, przeplatanych tradycją zakopiańską, znanych z wielkiej gościnności, miejscowi górale dla każdego uczestnika wycieczki przygotowali sowity zapas oscypka wytworzonego z naturalnych składników.

Tekst: Henryk KOZŁOWSKI       Fot: Marek MANAJ

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych