2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
XXII Prawosławna Pielgrzymka Służb Mundurowych na św. Górę Grabarkę
22.08.2017
Święto Przemienienia Pańskiego, jedno z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym jak co roku w dniach 18-19 sierpnia gromadzi tysiące pielgrzymów.

Jest  to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale jego przygotowanie i obchody to również duży wysiłek związany z przedsięwzięciami  zabezpieczenia logistycznego.

             Główny ciężar  logistycznego  zabezpieczenia XXII Pieszej Pielgrzymki Służb Mundurowych  spoczął na  25 Wojskowym Oddziale Gospodarczym.

Przy wsparciu żołnierzy  i pracowników resortu obrony narodowej  z 1 i 10  Brygady Logistycznej, 5 kompanii regulacji ruchu oraz 18 pułku rozpoznawczego zorganizowano pełne zabezpieczenie przedsięwzięcia.

              Od wielu lat również wojsko i inne służby mundurowe wraz z rodzinami  i pracownikami resortów podążają pątniczym szlakiem na św. Górę Grabarkę. Tym razem jest to XXII już pielgrzymka w której oprócz żołnierzy udział wzięli, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Kolei oraz strażacy i leśnicy.

W dniu 18 sierpnia z Siemiatycz, po zakończonej liturgii, ktorą celebrował arcybiskup Jerzy, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, pielgrzymi niosąc wotywny krzyż  wyruszyli w kierunku Grabarki. Wśród  pielgrzymujących można było zauważyć również żołnierzy innych armii: Słowacji, Ukrainy i Litwy.

Tradycją jest, że na trasie pielgrzymi    witani i podejmowani poczęstunkiem  przez mieszkańców  mijanych miejscowości.

Po ustawieniu krzyża, przez całą noc z 18 na 19 sierpnia pielgrzymi uczestniczyli w modlitwach przygotowując się do liturgii świętej oraz uroczystej procesji która rozpoczęła się 19 sierpnia o godz. 9.30.

 

Tekst: Andrzej Kruczkow  Fot.: por. Mirosław Kośny

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych