2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Uroczystości pod Pomnikiem 10 Powieszonych  w Rembertowie
16.10.2017
W samo południe 16 października 2017 r., delegacja 2. RBLog wzięła udział w uroczystościach, upamiętniających niemiecką egzekucję na 10 Polakach w Rembertowie.

Egzekucja była dla Niemców formą odwetu za przeprowadzoną przez AK, kilka dni wcześniej udaną akcję dywersyjną o kryptonimie "Wieniec I". Akcja ta na kilkanaście godzin sparaliżowała niemiecki transport kolejowy, w obszarze węzła warszawskiego, w tym dostawy na front wschodni. Była to pierwsza na tak dużą skalę, akcja dywersyjna na terenie Warszawy, będąca sprawdzianem organizacyjnym dla struktur AK. Swoją rolę odegrała również w wymiarze psychologicznym, podnosząc morale mieszkańców stolicy. Okupant w odwecie, w dniu 16 października 1942 roku dokonał kilku egzekucji przez powieszenie 50 więźniów Pawiaka, w pobliżu miejsc w których AK dokonało wcześniej ataków na infrastrukturę kolejową. Jedno z takich miejsc znajdowało się właśnie w Rembertowie.

            Wiązankami kwiatów oraz zapalonymi zniczami,  pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie, pamięć pomordowanych uczciły delegacje: władz Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, Akademii Sztuki Wojennej, Jednostki Wojskowej GROM, kombatanci, młodzież szkolna oraz dyrektor Domu Kultury "Rembertów". W imieniu Komendy 2. Regionalnej Bazy Logistycznej, wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła delegacja w składzie: kpt. Mirosław Kośny, por. Marcin Kołodyński oraz st. chor. szt. Mariusz Kokoszko

 

Tekst/Fot.: Arkadiusz MiksaMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych