2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Prace malarskie Piotra Gagana na wystawie upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości
26.03.2018
23.03.2018.Warszawa. Piotr Gagan pracownik RON Składu Hajnówka i wybitny artysta, wystawił swoje prace na wystawie poświęconej setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wystawa ma miejsce  w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie a jej wernisaż otworzył Dyrektor Muzeum dr Janusz Gmitruk. Na wystawien zaprezentowano kilkadziesiąt prac malarskich, czołowych polskich artystów. Wśród zaprezentowanych motywów przywołujących odzyskanie  przez Polskę niepodległości, dominowała tematyka poświęcona wkładowi  Wojska Polskiego w odzyskanie wolności. Najczęściej odnoszono się tutaj do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i utworzonych przez niego Legionów Polskich. Drugim najbardziej popularnym motywem było nawiązanie  do czynu zbrojnego legendarnej już „Błękitnej Armii”. W wielu pracach dominował wątek nawiązujący do najlepszych tradycji polskiej kawalerii. Piotr Gagan, znany ze swych doskonałych pejzaży Puszczy Białowieskiej, tym razem zaprezentował zebranym, dwa portrety, dwóch zasłużonych dla Polski generałów – Józefa Hallera i Lucjana Żeligowskiego. Swój wybór upamiętnienia właśnie tych postaci, uzasadnił potrzebą przypominania zasług dla odzyskania niepodległości przez Polskę nie tylko Marszałka Piłsudskiego ale również innych wybitnych i ważnych dla polskiej sprawy, postaci tamtych czasów. Kolejnym miejscem do którego trafi wystawa będzie Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Piotr Gagan jest znanym i cenionym artystą amatorem  w regionie Podlasia. Aktywny i  wytrwały w swych poszukiwaniach twórczych był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Na swoim koncie posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace Gagana wystawiane były w wielu galeriach w Polsce i poza jej granicami. Niektóre z obrazów zdobią prywatne kolekcje w takich krajach jak RPA, Izrael, Francja czy Białoruś, wciąż urzekając pięknem podlaskiej ziemi.

 

 

Tekst: Arkadiusz Miksa        Fot.: Arkadiusz Miksa

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych