2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Skład Osowiec upamiętnił dwie tragiczne rocznice
16.04.2018
10.04.2018. Osowiec. Uroczystość z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 8. rocznicy ofiar tragedii smoleńskiej w Składzie Osowiec.

Żołnierze i pracownicy wojska Składu Osowiec pamiętają o bohaterach, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę i z pobudek politycznych  zostali wymordowani wiosną  1940 roku przez NKWD. Wśród blisko 22 tysięcy ofiar znajdowali się oficerowie i podoficerowie służący w tym czasie w strukturach Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu.

Pamięć dziesięciu z nich jest upamiętniona  „Pomnikiem mordu katyńskiegow Osowcu – Twierdzy”, pod którym w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” 16 kwietnia 2010 roku  posadzono 10 certyfikowanych dębów katyńskich. Minutą ciszy uczczono również ofiary katastrofy lotniczej spod Smoleńska z kwietnia 2010 roku.

W ramach uroczystej zbiórki, po odczytaniu referatu okolicznościowego przez Kierownika Składu mjra Piotra Sobańskiego, głos zabrał Komendant 2 Regionalnej Bazy Logistycznej płk Dariusz STRÓŻEWSKI. Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze. Cała uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i złożeniem meldunku dla Komendanta.

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego oraz Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu, która wystawiła posterunek honorowy.

 

Fot.: Skład Osowiec  tekst: mjr Piotr Sobański

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych