2 REGIONALNA BAZA LOGISTYCZNA
Aktualności
Uroczystości upamiętniające 10 zamordowanych członków konspiracji
21.06.2018
19/06/2018. Warszawa-Rembertów. Uroczystość poświęcona pamięci rozstrzelanych przez Niemców 10 członków Szarych Szeregów i AK.

Uroczystość jak co roku rozpoczęła się od Uroczystej Mszy Świętej w intencji pomordowanych, która została odprawiona w kościele św. Łucji przy ul. Paderewskiego w Rembertowie. Następnie uroczystość przeniosła się pod znajdujący się na terenie Rembertowa Pomnik „Zawiszaków” gdzie uroczystość rozpoczęła się od odegrania  hymnu państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel rodziny jednego z rozstrzelanych członków konspiracji. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapalaniem zniczy pod pomnikiem przez delegacje: władz dzielnicy, rembertowskich szkół, rodzin pomordowanych oraz delegacje Wojska Polskiego z Akademii Sztuki Wojennej oraz 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w składzie: mjr Mariusz Czernik, mjr Lech Pudzianowski oraz por. Marta Tyśkiewicz. Uroczystość uświetnił udział w niej wydzielonego pododdziału Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

W dniu 26 czerwca 1944 roku Niemcy aresztowali, torturowali a następnie rozstrzelali 10 członków podziemia niepodległościowego,  członków Szarych Szeregów oraz AK oraz dwóch mężczyzn o nie zidentyfikowanej przynależności organizacyjnej. Najmłodszy z rozstrzelanych miał 13 lat, rozstrzelano również cztery osoby, które były członkami jednej rodziny.

 

Tekst/Fot.: Arkadiusz Miksa 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych