2 Regionalna Baza Logistyczna im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
02 marca 2021
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1.03.2021. Warszawa-Rembertów. Uroczystość pod Pomnikiem Więźniów Specjalnego Obozu NKWD w Rembertowie.

Delegacje: Ministerstwa Obrony Narodowej, władz Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy, 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie oraz organizacje pozarządowe wzięły udział w uroczystości złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem  Więźniów Specjalnego Obozu  NKWD n r 10 w Rembertowie. W uroczystości wzięła również   asysta wydzielonego pododdziału Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

 

W latach 1944-1945 w obozie przetrzymywano żołnierzy podziemia niepodległościowego wywodzących się między innymi z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej. Część z nich zmarła na skutek wycieńczenia oraz tortur, część została wywieziona w głąb ZSRR a jeszcze inni zostali rozstrzelani.

W tym wyjątkowym  dniu kadra i pracownicy RON Bazy szczególnie wspominają  bohaterską postać patrona jednostki gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, który był również więźniem  Obozu w Rembertowie. Wywieziony do pracy przy wyrębie lasu na Syberii, a po powrocie zamordowany po sfingowanym procesie w 1953 roku, stał się jednym z symboli zmagań Polaków ze zbrodniczym totalitaryzmem komunistycznym.   

generuj pdf
go-up
Kontakt

2 Regionalna Baza Logistyczna
Marsa 110
04-470 Warszawa
tel. 261815134
2rblog@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane